قهوه نوعی نوشیدنی است که در چندین سال اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این نوع نوشیدنی از گیاه دانه قهوه بدست می آید و رشد آن در مناطق نیمه گرمسیری  آمریکا و برخی از جزایر جنوب و جنوب شرق آسیا است. از آنجا که نوشیدنی های الکلی ممنوع اعلام شده اند و برای سلامتی مضر هستند مردم برای بدست آوردن انرژی برای انجام کارهای روزانه خود به قهوه روی آوردند از این رو این گیاه بیشتر استفاده شد و از آفریقا به سایر جهان پراکنده شد. به طوری که امروزه در بیش از 70 کشور کشت می شود. در درجه اول کشورهای کشت قهوه می توان به مناطق استوایی آمریکا، جنوب شرقی آسیا، هند و آفریقا است. در بیان تاریخچه این دانه می توان گفت تاریخچه عجیبی دارد از همه مهم تر کشف آن.

تاریخچه قهوه

تاریخچه قهوه:

هیچ کس نمی داند قهوه دقیقا چه زمانی و توسط چه کسی کشف شده است اما در این میان کشف دانه قهوه ریشه در فلات اتیوپی دارد. داستان کشف قهوه به این صورت است که روزی یک دامدار گله های خود را برای چرا به مزرعه ای در اتیوپی می برد و بزهای او از دانه هایی در آن مزرعه می خورند و بعد از خوردن آن فعالیت بدنی آنها افزایش پیدا می کند به طوری شب نمی خوابیدند. از اینجا بود که دانه های قهوه کشف شد و امروزه به این نوشیدنی رایج تبدیل شده است.

قهوه عربی شدهٔ واژهٔ کفا یا کافا است و در اصل نام منطقه ای است در اتیوپی که برای اولین بار دانه قهوه درآن کشف شد. ریشه این واژه فعال قها به معنای بی اشتها است زیرا در گذشته تصور می کردند که این نوشیدنی موجب بی اشتها شدن می شود.

تاریخچه قهوه در ایران و جهان اسلام:

از آنجا که دین اسلام نوشیدنی های الکلی را حرام اعلام نمود، نوشیدنی قهوه به عنوان جایگزینی برای نوشیدنی های الکلی استفاده می شد. قهوه فقط در خانه ها استفاده نمی شد بلکه به مراتب در این شهرها قهوه خانه ها شکل گرفتند و مردم قهوه را در سطح شهر و در قهوه خانه ها نیز استفاده کردند. زمان قطعی وارد شدن دانه قهوه در ایران کاملا مشخص نیست ولی از آنجا که در زمان پادشاهی شاه عباس قهوه خانه ها وجود داشتند می توان زمان ورد قهوه به ایران را در زمان پادشاهی شاه تهماسب دانست و در زمان صفویه در میان مردم رایج شد. امروزه نوشیدن انواع قهوه از جمله قهوه فرانسه، اسپرسو، کاپوچینو و قهوه فوری و شیر قهوه طرفداران زیادی پیدا کرده. البته قهوه ترک به‌خاطر محبوبیت میان ایرانیان ارمنی از گذشته در میان مردم رایج بوده و به‌واسطه فال قهوه جایگاه خاص خود را داشته. قهوه از قرن نهم میلادی در ایران نوشیده می‌شد.

گروه تولیدی قهوه گلوریزه با سابقه چندین سال فعالیت در راستای رس و فرآوری دانه های قهوه و فروش دانه قهوه و ارائه وسایل کافه بهترین میکس های قهوه با دانه هایی با کیفیت را ارائه می دهد. شما عزیزان می توانید با مراجعه به قسمت میکس قهوه قهوه مورد نظر خود را سفارش دهید. هم چنین جهت ارتباط بیشتر با ما ما را در پیج اینستاگراممون دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *